O tom jak jsme přišli na Slovenské čuvače  
  
Náš první pes, po přestěhování z města na vesnici, byl Anglický mastiff. Byla to fenka a jmenovala se Linda. Mastiff je moc krásné a obdivuhodné plemeno. Kdo někdy viděl mohutného svalnatého mastiffa zlatavé barvy, jak si hraje a skáče na zahradě, určitě ví o čem mluvíme. Bohužel po poměrně krátké době se projevila vážná nemoc a o Lindu jsme přišli. Abychom zahnali velký smutek, rozhodli jsme se pořídit si brzy štěňátko. Hledali jsme vhodné společenské plemeno do rodiny, zároveň dostatečně odolné a samostatné pro celoroční pobyt ve venkovním prostředí. V neposlední řadě bylo důležitým kritériem i důraznost a ostražitost při hlídání místa, kde jsme se rozhodli žít. Po důkladném a pečlivém výběru, porovnávání všemožných kritérií a po návštěvě několika výstav psů, byla volba zcela jasná.
 
Chtěli jsme Slovenského čuvače!!!  Nakonec jsme si uvědomili, že nám je toto krásné plemeno známé i z minulosti, kdy čuvače měli někteří rodinní příslušníci z širšího příbuzenstva. Podařilo se nám v tu dobu, v roce 2001, najít inzerci chovatelské stanice Janin ranč a následně zarezervovat štěňátka. A proč hned dvě ? Chtěli jsme, aby jim bylo hned od začátku veseleji, a také, aby jim nebylo přes den, když jsme v práci a na zahradě při hlídání, smutno. Pak už jsme si od paní Goliášové, majitelky chovatelské stanice Janin ranč, převzali dvě fenečky Hassi a Hellis. Po domácku Sára a Elí. Ve fotogalerii najdete fotečky i z tohoto období. 
 
Dnes s odstupem času, s více než desetiletými zkušenostmi se Slovenskými čuvači, můžeme zodpovědně konstatovat, že Slovenský čuvač je plemeno, které zcela splnilo naše očekávání. Naše fenky se staly součástí naší rodiny. Po všech výborných zkušenostech jsme se rozhodli věnovat dalšímu chovu a šíření Slovenských čuvačů. Jsme dlouholetým členem klubů chovatelů Slovenských čuvačů v ČR i SR. Za rady při chovu moc děkujeme Janě Goliášové z chovatelské stanice Janin ranč a Mirce Dobešové z chovatelské stanice Bílé království. Máme registrovanou chovatelskou stanici Červený potok. Při hledání vhodného názvu jsme nakonec odvodili její jméno od místa, kde žijeme. Bydlíme v klidné a útulné obci Čermná, která je na severu Čech, nedaleko od Ústí nad Labem a na dohled od Tiských stěn. Prvotně bylo jméno Čermná použito k pojmenování místního potoka, který protéká celou obcí - a to pravděpodobně pro dříve výrazněji načervenalou barvu jeho vody - a později bylo toto jméno převedeno na vznikající obec. Dnes nese potok jméno Červený a protéká také těsně před naším domem - odtud jsme tedy odvodili název pro naší chovatelskou stanici.
Naši psi si skvěle rozumí s malými dětmi, jsou velmi tolerantní a přítulní, ale zároveň velmi ostražití a neohrožení při hlídání. Mohutná postava spojená s překvapivou hbitostí, rychlostí a nebojácností je dostatečně odstrašující faktor pro nevítané návštěvníky. Čuvači jsou velice inteligentní a chápaví. Skvěle rozumí povelům a plní je. Jsou vhodní pro pobyt venku. Necháváme je z opatrnosti přespat v přístavku domku, zejména během mrazivých lednových nocí, ale jinak to nevyžadují a naopak dávají najevo, že chtějí být venku a mít volnost a přehled o tom co se děje. Co potřebují ke spokojenosti je pocit sounáležitosti s rodinou, přátelství a lásku, ale také zmiňovanou volnost pro pohyb a dostatek prostoru. Slovenský čuvač je i velmi reprezentativní, určitě ho nepřehlédnete a lidé se na procházkách zastavují a ptají se, co to je za krásné huňaté bílé pejsky s tmavýma očima. Často se stává, že je pozorují turisté a návštěvníci naší obce, přibrzďují auta a lidé zvědavě psy sledují.
 
V současné době máme také psa z vlastního chovu Anakina Červený potok po Hellis. Také jsme si dovezli ze Slovenska další fenku Biancu z Cibíka, na které plánujeme odchovat další štěňata. Anakin a Bianca mají výborné povahy díky rodinné výchově a výborný exteriér. Také se prosazují na výstavách.
 
Máme zkušenost s čuvači při základním výcviku - Anakin i Bianca absolvovali v místní kynologické organizaci základní výcvik a socializace. Zkusili jsme také pasení oveček, kde zejména Anakin vynikl a projevil vrozené vlohy pro ovládání stáda. A také zkoušíme, díky dalším přátelům s čuvači, různé rekreačně sportovní aktivity - společné výlety, běžky se psem v postroji nebo třeba plánujeme zkusit vodu. Zjišťujeme, že Slovenský čuvač je velmi univerzální a dokáže se přizpůsobit pro aktivity, které preferuje jeho páníček - může být čistě domácí rodinný pes na zahrádce, ostražitý a neúplatný hlídač, zvládne ale i různé stupně výcviku poslušnosti, ovladatelnosti, obrany či stopování, výcvik pasení ovcí, různé sportovní aktivity atd. Je to jen o snaze, času a aktivitě lidí, kteří se mu věnují.
TOPlist
aktualizováno: 27.11.2016 10:02:20